logo
Menu
  • Úvod
  • Dokumenty
  • Kontakty
Služby
  • Přeprava / letecká
  • Námořní
  • Silniční
  • Železniční
  • Licence
  • Celní služby
Compliance program
  • Etický kodex
  • Protikorupční program
  • Kodex chování
  • Formulář
O společnosti
  • O nás
  • Kariéra
  • cz
  • en

Etický kodex

K plnění všech požadavků zákazníků i moderní doby prosazujeme profesionální přístup, spolehlivost, schopnost zajišťovat komplexní škálu služeb a odpovědnost.

Hlavním záměrem společnosti REAL TRADE PRAHA a.s. (dále jen „společnost“) je vnitrostátní i zahraniční zajišťování kvalitní vojenské techniky - v tomto oboru zajišťujeme v rámci celého světa vojenská vozidla, zbraně i zbraňové systémy. Charakteristickým rysem v zahraničním obchodu s vojenským materiálem je zejména schopnost zabezpečovat dodávky jak jednotlivých kusů techniky, jakými jsou např. zbraně, velkorážová výzbroj, střelivo, bomby, rakety, tanková technika, toxikologické prostředky, letadla, vrtulníky a náhradní díly k uvedené technice., tak i komplexní dodávky v relativně vysokých počtech v požadované kvalitě, včetně souprav náhradních dílů pro zajištění ošetřování a oprav techniky.

Specifické služby poskytuje REAL TRADE PRAHA a.s. i pro muzea a sběratele vojenské techniky, kterým dodává vojenskou techniku znebojeschopněnou a to v plném souladu s právními normami jednotlivých zemí.  

Důsledkem zodpovědného přístupu společnosti je přijetí interního celistvého systému pravidel, postupů a předpisů, jehož smyslem je soulad požadovaného chování zaměstnanců a dalších osob se základními lidskými právy, obecnými etickými hodnotami, morálkou, právním řádem i mezinárodně uznávanými standarty. Etický kodex je součástí tohoto systému a jako takový se vztahuje na všechny zaměstnance společnosti, včetně členů orgánů společnosti a externích subjektů, jako jsou konzultanti, dodavatelé nebo zprostředkovatelé, kteří zastupují společnost (dále jen „pracovníci“).

Společnost REAL TRADE PRAHA a.s. zcela netoleruje jakékoli činy svých pracovníků, které by mohly být hodnoceny jako nezákonné, korupční, neetické, nekalé nebo nemorální. Takové jednání označuje společnost za odsouzeníhodné a neakceptovatelné v rámci nastaveného obrazu chování a jednání.


ZÁKLADNÍ ETICKÉ A MORÁLNÍ HODNOTY, ZÁKLADY FIREMNÍ POLITIKY

  1. Všichni pracovníci jsou povinni dodržovat a ctít platné právní předpisy České republiky, vnitropodnikové normy společnosti, ustanovení tohoto Etického kodexu.
  2. Všichni pracovníci jsou povinni při výkonu své práce pro společnost postupovat s pečlivostí a svědomitostí a počínat si tak, aby jeho jednání bylo v souladu s etickými pravidly, dobrými mravy, morálními zásadami a zákonnými ustanoveními.
  3. Všichni pracovníci přistupují při plnění svých pracovních povinností k obchodním partnerům, externím subjektům, veřejným orgánům, médiím, kolegům, podřízeným i nadřízeným čestně, profesionálně, s úctou, důstojností, respektem.
  4. Nikdo není oprávněn poskytovat při komunikaci s třetími osobami nepravdivé či neúplné nebo nepřesné informace. Každý sděluje pouze jasné, úplné a přesné skutečnosti a nezneužívá ničího omylu.
  5. Každý je povinen přistupovat ke třetím osobám s důstojností a úctou, zejména je striktně zakázána jakákoli forma diskriminace či nerovného zacházení.
  6. Společnost zajišťuje školení a vzdělávání, která podporují profesní rozvoj pracovníků.
  7. Vedoucí pracovníci jsou povinni vždy řádně prezentovat a zastávat pravidla obsažená v interních dokumentech společnosti. Jednotliví pracovníci se stávají vzory pro své podřízené, kdy etické, morální, legální, protikorupční a slušné chování je jejich hlavní prioritou a předností. Vedoucí pracovníci odpovídají za chování svých podřízených a stav pracoviště, a to minimálně v míře, ve které jim přísluší povinnost kontroly dodržování pravidel společnosti.


STŘET ZÁJMU A ZÁKAZ KONKURENCE, PRAVIDLA HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE

  1. Loajalita, otevřenost a komunikace vůči společnosti jsou základní kameny, na kterých by měl stát postoj každého pracovníka.
  2. Pracovníci mohou vykonávat výdělečnou činnost vedle svého zaměstnání pouze za podmínky, že tato jejich činnost nezasahuje do oprávněných zájmů společnosti, že je činěna v souladu se zákony. Mimo to může pracovník vykonávat výdělečnou činnost v konkurenceschopném odvětví pouze se souhlasem statutárního orgánu společnosti.
  3. Každý pracovník je povinen postupovat tak, aby zabránil situacím, kdy by byly jejich osobní nebo finanční zájmy ve střetu se zájmy společnosti. Za osobní zájem je považována každá případná výhoda pro pracovníka, osoby jemu blízké či fyzické a právnické osoby, se kterými má osobní, obchodní nebo pracovní vztahy.
  4. Žádný pracovník není oprávněn po dobu pracovního poměru u společnosti nabývat nebo držet přímý nebo nepřímý významný podíl v jiné společnosti (min. 15 %), se kterou společnost obchoduje nebo může obchodovat, nebo které jsou konkurenty, pokud mu k tomu nebyl vydán souhlas statutárního orgánu společnosti.
  5. Jednání ve střetu zájmů je také předání nebo umožnění předání jakýchkoli informací a know-how, které pracovníci obdrželi během výkonu svých pracovních povinností ve společnosti a které jsou způsobilé napomáhat konkurenčním aktivitám jiných osob. Takové jednání je považováno za naprosto nepřípustné a za zvlášť závažné porušení pracovních povinností.
  6. Žádný pracovník není oprávněn v zastoupení společnosti sjednat nebo uzavřít bez předchozího písemného souhlasu statutárního orgánu společnosti jakékoli smlouvy či obchodní vztahy s podnikatelskými subjekty, které jsou řízeny, ovládány nebo vlastněny členy jeho rodiny či právnickými osobami, které jsou finančně či personálně propojeny s příbuznými či druhem pracovníka.
  7. Společnost a každý její pracovník dodržuje pravidla hospodářské soutěže, zejména nečiní žádné jednání, které by mohlo být vyhodnoceno jako nekalosoutěžní, vždy postupuje spravedlivě, profesionálně a transparentně.


VZTAHY SE TŘETÍMI OSOBAMI A ÚPLATKÁŘSTVÍ

  1. Společnost a její pracovníci jsou povinni jednat tak, aby nekonali protiprávně, především pak tak, aby jejich jednání nemohlo být označeno za korupční jednání. Korupčním jednáním je např. přijetí či nabídnutí úplatku, sjednání výhody či jakékoli materiální i nemateriální odměny v souvislosti s podnikáním společnosti a výkonem pracovních činností pracovníka. Korupčním jednáním se rozumí také nabídnutí jakékoli odměny, prospěchu nebo zisku orgánu veřejné moci, které by mohlo mít za následek zkreslení nebo vydání rozhodnutí orgánu veřejné moci ve prospěch společnosti.
  2. Zakazuje se jakékoli protizákonné jednání nebo pletichy ve vztahu k veřejnoprávním řízením, veřejným i soukromým zakázkám a soutěžím, výběrovým řízením apod., jako je zejména lhaní, uvádění v omyl, vydírání, užívání násilí, podvodné chování apod.
  3. Společnost a její pracovníci mají povinnost uvést vždy pravdivé, kompletní a úplné informace, zejména veškeré finanční transakce v souvislosti s podnikáním společnosti vždy v účetní evidenci tak, aby mohlo docházet k řádnému finančnímu hlášení vůči příslušným státním orgánům.
  4. Všichni pracovníci jsou povinni pečlivě spravovat a nakládat s movitým majetkem společnosti, a to včetně majetku svěřeného, nemovitý majetek, obchodní tajemství společnosti a duševní vlastnictví.
  5. Žádný pracovník není oprávněn vyžadovat nebo přijímat dary, úsluhy, laskavosti nebo výhody pro sebe či jiného a zároveň není oprávněn poskytnout obchodnímu partnerovi společnosti, státnímu orgánu či třetí osobě žádné dary, platby, odměny, služby, vyjma takových darů, které mají minimální nominální hodnotu, které jsou propagačními materiály nebo reklamními předměty nebo které znamenají běžnou společenskou pozornost, která není v rozporu s obchodními pravidly společnosti.
  6. Společnost poskytuje, respektive může poskytovat, účelově vázané peněžní a věcné dary na financování vědy a vzdělání, výzkumných a vývojových účelů, kultury, školství, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické, ekologické, humanitární, charitativní, tělovýchovné, sportovní a politické apod.


MLČENLIVOST

  1. Společnost zachovává bezpečnost informací, ochranu obchodního tajemství a osobních dat.
  2. Společnost pravidelně vyhodnocuje rizika související s ochranou dat a informací a přijímá opatření, která v konečném důsledku zabraňují zneužití, získání nebo šíření informací neoprávněnými osobami. Každý pracovník je povinen při práci s citlivými daty a informacemi postupovat tak, aby nedocházelo k jejich únikům či zneužití.
  3. Každý pracovník zachovává mlčenlivost o všech skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s plněním pracovních povinností, a které mají nebo mohou mít povahu obchodního tajemství, důvěrných informací, osobních údajů či podléhají utajení. Obchodním tajemstvím se rozumí především veškeré obchodní, výrobní či technické informace související s podnikáním společnosti, které mají skutečnou nebo alespoň potenciální hodnotu. Důvěrnými informacemi jsou mimo jiné také informace neoznámené, které se týkají společnosti, jejího rozhodování, plánování, finančních transakcí, vynálezů, vývojových a technických schémat, technologií, návrhů, klientů, zákazníků, konkurentů nebo jakékoliv jiné informace všeobecně neznámé v průmyslu, které se týkají společnosti.
  4. Každý pracovník, který při výkonu svých povinností zpracovává, či jakkoli jinak nakládá s osobními daty, je povinen jednat v souladu se zákonem a nařízeními Evropské Unie.


BEZPEČNOST PRÁCE A OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

  1. Společnost chrání zdraví a život pracovníků a majetek, udržuje zdraví nezávadné, bezpečné a přívětivé pracovní prostředí a usiluje o jeho trvalé zlepšování.
  2. Každý pracovník je povinen dbát nejvyšší míry obezřetnosti a svému okolí věnovat tolik náležité péče a svědomitostí, aby pomáhal vytvářet bezpečné a zdravé pracovní prostředí a učinil veškerá opatření, aby odvrátil hrozící škodu, v případě, že hrozí nebezpečí újmy na zdraví nebo škody na majetku či životním prostředí. Pokud není odvrácení nebezpečí v jeho silách, okamžitě upozorní své nadřízené nebo jiné pověřené osoby, které jsou schopné škodě zabránit, nebo ji alespoň zmírnit.
  3. Každý pracovník je povinen se řídit veškerými zákonnými předpisy, zejména týkajícími se bezpečnosti práce, závaznými interními pravidly, postupy a zásadami společnosti a dodržovat veškerá bezpečností pravidla práce. Zároveň je každý pracovník povinen oznámit svému nadřízenému, nebo v souladu s tímto předpisem jakékoli porušení předpisů týkajících se ochrany zdraví, majetku nebo životního prostředí, kterých se stane svědkem, nebo o kterých se dozvěděl.
  4. Společnost se zasazuje o minimalizaci negativních vlivů podnikatelské činnosti na okolí a zejména na životní prostředí. Společnost klade důraz na dosažení trvalé udržitelnosti životního prostředí a hledá inovativní řešení, která podporují ochranu životního prostředí. Společnost provádí pravidelná školení pracovníků a stanovuje závazné vnitrpodnikové předpisy, které cílí na ochranu životního prostředí z každé úrovně společnosti zaměřenou na všechny složky životního prostředí. Každý pracovník společnosti jedná v souladu s myšlenkou ochrany životního prostředí.


KONTROLA DODRŽOVÁNÍ ETICKÝCH PRAVIDEL A PŘEDPISŮ
A MOŽNOST PODAT SPOLEČNOSTI PODNĚTY

  1. Společnost prohlašuje a důsledně dbá toho, aby tento etický kodex byl vždy dodržován každým pracovníkem společnosti. Každý pracovník má povinnost nahlásit porušení jakýchkoli právních předpisů, vnitropodnikových norem nebo pravidel svým nadřízeným, potažmo společnosti.
  2. S ohledem na snahu zachovat nejvyšší míru transparentnosti a možnosti pružně reagovat na aktuální a nastalé situace, zřizuje společnost pro pracovníky i jakékoli třetí osoby, které by se staly svědky porušení výše uvedených pravidel, tyto možnosti, jak o této skutečnosti informovat společnost.

Tyto možnosti jsou zejména skrze komunikační kanály Společnosti:

  • schránka na podněty (lze anonymně),
  • E-mail společnosti – Compliance@realtrade.cz,
  • v listinné podobě formou poštovní zásilky (lze anonymně),
  • svého nadřízeného.

KAŽDÝ PRACOVNÍK BERE NA VĚDOMÍ, ŽE ZNEUŽITÍ MOŽNOSTI PODAT PODNĚT ČI PODÁNÍ, ČI PODÁNÍ PODNĚTU NEOPRÁVNĚNÉHO NEBO ŠIKANÓZNÍHO JE POVAŽOVÁNO ZA NEETICKÉ A NEMORÁLNÍ JEDNÁNÍ, Z NĚHOŽ BUDOU VYVOZENY NÁSLEDKY.


ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

  1. Každý pracovník bere na vědomí, že porušení pravidel etického kodexu je považováno za exces pracovníka a jako takové na něj bude pohlíženo jako na porušení pracovních povinností, kdy v odůvodněných případech je možno toto považovat za hrubé porušení pracovních povinností s následky dle zákoníku práce. Každé porušení pravidel a předpisů může být důvodem udělení sankce nebo ukončení pracovního poměru.


ETICKÝ KODEX JE ZÁVAZNÝ PRO VŠECHNY PRACOVNÍKY SPOLEČNOSTI, A TO OD OKAMŽIKU, KDY SE S NÍM SEZNÁMILI NEBO SEZNÁMIT MĚLI.

+420 222 287 077
SA.RTP.informace@realtrade.cz
Fakturační adresa
REAL TRADE PRAHA a.s.
IČ: 25642740
DIČ: CZ699003219
Nám. 14. října 1307/2
150 00 Praha 5
Adresa pobočky
REAL TRADE PRAHA a.s.
Olomoucká 1841/175
785 01 Šternberk
logo
© REAL TRADE PRAHA a. s.
eclair, ponovu | 2020
logo
Úvod
Dokumenty
Služby Submenu
Přeprava / letecká
Námořní
Silniční
Železniční
Licence
Celní služby
Compliance program Submenu
Etický kodex
Protikorupční program
Kodex chování
Formulář
O společnosti Submenu
O nás
Kariéra
Kontakty
  • cz
  • en
×