Protikorupční program společnosti REAL TRADE Praha
Hlavním záměrem společnosti REAL TRADE PRAHA a.s. (dále jen „společnost“) je vnitrostátní i zahraniční zajišťování kvalitní vojenské techniky - v tomto oboru zajišťujeme v rámci celého světa vojenská vozidla, zbraně i zbraňové systémy. Charakteristickým rysem v zahraničním obchodu s vojenským materiálem je zejména schopnost zabezpečovat dodávky jak jednotlivých kusů techniky, jakými jsou např. zbraně, velkorážová výzbroj, střelivo, bomby, rakety, tanková technika, toxikologické prostředky, letadla, vrtulníky a náhradní díly k uvedené technice., tak i komplexní dodávky v relativně vysokých počtech v požadované kvalitě, včetně souprav náhradních dílů pro zajištění ošetřování a oprav techniky.
Specifické služby poskytuje REAL TRADE PRAHA a.s. i pro muzea a sběratele vojenské techniky, kterým dodává vojenskou techniku znebojeschopněnou a to v plném souladu s právními normami jednotlivých zemí.
Důsledkem zodpovědného přístupu společnosti je přijetí interního celistvého systému pravidel, postupů a předpisů, jehož smyslem je soulad požadovaného chování zaměstnanců a dalších osob se základními lidskými právy, obecnými etickými hodnotami, morálkou, právním řádem i mezinárodně uznávanými standarty. Protikorupční program společnosti je součástí tohoto systému a jako takový se vztahuje na všechny zaměstnance společnosti, včetně členů orgánů společnosti a externích subjektů, jako jsou konzultanti, dodavatelé nebo zprostředkovatelé, kteří zastupují společnost (dále jen „pracovníci“).
Společnost REAL TRADE PRAHA a.s. zcela netoleruje jakékoli činy svých pracovníků, které by mohly být hodnoceny jako nezákonné, korupční, neetické, nekalé nebo nemorální. Takové jednání označuje společnost za odsouzeníhodné a neakceptovatelné v rámci nastaveného obrazu chování a jednání.
Proč přijímáme Protikorupční program a čeho chceme dosáhnout?
Společnost se tvrdě a jasně staví proti jakémukoli vlivu korupčního jednání na rozhodování své i svých pracovníků. Korupce není v naší společnosti vítána, naopak je odsuzována a jsou s ní spojeny důsledky, které mohou vést až k ukončení další spolupráce nebo působení.
ŘÍKÁME KORUPCI NE!
Tento korupční program stanovuje základní zásady a politiku společnosti, stejně jako určuje pohled společnosti na korupční jednání svých pracovníků. Cílem tohoto programu je stanovit a zakotvit takové instituty a procesy ve společnosti, které budou účinně a aktivně napomáhat boji s korupcí, budou kontrolovat dodržování protikorupčního programu a smýšlení ve společnosti a zároveň odhalovat nová a aktuální rizika, na která budou operativně a pružně reagovat.
Při své práci chceme dosáhnout zejména takového jednání svých pracovníků, které bude zcela v souladu s tímto programem a zejména se smýšlením celosvětového standardu nastaveného v oboru obrany a zbraní Transparency International. Ve svých interních předpisech zakotvujeme taková pravidla, aby docházelo zejména k:
- vytvoření stabilního prostředí odmítajícího korupční jednání – zakotvení pravidel a zásad potírání, odhalování a odsuzování korupce skrze celý komplexní interní systém předpisů společnosti,
- silnému osobnostnímu závazku konkrétních osob - naši členové vedoucích pozic jsou vybírání s ohledem na své osobnostní kvality a s přihlédnutím k jejich postoji ke korupci a etickému a morálnímu chování,
- nastavení účinných procesů pro identifikaci a eliminaci rizik – společnost zakotvuje ve svém systému takové procesy, jejichž cílem je pravidelné posuzování aktuálnosti, efektivity a účinnosti zakotveného protikorupčního programu, jako jsou např. pravidelné porady týmu compliance, interní audity, kontroly dodržování programu atd., které jsou okamžitě vyhodnocovány a na základě výsledků jsou následně reaktivně přijímána nápravná opatření,
- vytvoření a nastavení účinných systému odhalování a trestání případného korupčního jednání - společnost stanovuje široké možnosti nahlásit korupční jednání, kterého je kdokoli svědkem,
Korupčním jednáním pak naše společnost chápe obecně každé takové jednání, které je v rozporu s etickými a morálními hodnotami, kdy zároveň dochází ke zneužití výhody nebo možností jedné strany k získání neoprávněného prospěchu. Korupčním jednáním je zejména např. přijetí či nabídnutí úplatku, sjednání výhody či jakékoli materiální i nemateriální odměny v souvislosti s podnikáním společnosti a výkonem pracovních činností pracovníka. Korupčním jednáním se rozumí také nabídnutí jakékoli odměny, prospěchu nebo zisku orgánu veřejné moci, které by mohlo mít za následek zkreslení nebo vydání rozhodnutí orgánu veřejné moci ve prospěch společnosti.
Mimo výše uvedené společnost tímto deklaruje a prohlašuje, že stejně odsouzeníhodné a považované za korupční je i takové jednání pracovníků, které přímo či nepřímo podporuje korupční jednání spolupracovníků a jiných osob. Za podporu pak považujeme i takové jednání, kdy pracovník o korupci ví, ale tuto neoznámí a této nezabrání.
Jak informujeme naše pracovníky o nastaveném protikorupčním programu a našem smýšlení?
Tématika protikorupční politiky naší společnosti je mimo jiné součástí vstupního školení pracovníků v rámci informací o přijatém compliance programu. Mimo to společnost zakotvuje vzdělávání ohledně korupce a jejího netolerování do samostatného školení věnovaného compliance programu, se zaměřením na dary a úplatkářství, informace jsou dostupné na nástěnkách ve společnosti, případně na brožurách nebo letácích.
Protikorupční program, Etický kodex společnosti, Kodex chování ve vztazích s externími subjekty a kontakty pro sdělení podnětů jsou dostupné na webových stránkách společnosti a dodržování těchto dokumentů společnost od svých zaměstnanců požaduje a vynucuje.
Jak nás můžete informovat o neetickém, nemorálním nebo korupčním jednání našich pracovníků, kterého jste byli svědky?
Za účelem boje proti korupci, který společnost proklamuje a vyžaduje, mají pracovníci, stejně jako jakékoli třetí osoby, které by byly svědky nežádoucího jednání, možnost upozornit vedení společnosti jedním z níže uvedených způsobů:
- elektronicky prostřednictvím e-mail - compliance@realtrade.cz
- písemně do schránky (anonymní) – schránka umístěná na při vchodu do provozovny společnosti,
- ústně kontaktováním vedoucích osob při jednáních,
- běžnou poštou apod.
Pro rychlejší vyřízení a zajištění operativních možností reakce na každý podnět by v tomto neměly chybět následující informace:
- jméno osoby, která se korupčního jednání dopustila, nebo alespoň pozici, datum a čas, kdy k jednání došlo,
- podrobný popis korupčního jednání,
- případné důkazy o možné korupci (jména svědků, fotografie, záznamy apod.),
- jakékoli další podstatné informace specifické pro konkrétní situaci,
- jméno oznamovatele, ledaže je podnět anonymní.
Společnost netoleruje jakékoli odvetné opatření proti osobě, která podnět podala.
Veškeré podněty mohou být podány také anonymně, případně s žádostí o zachování anonymity oznamovatele.
Společnost zcela odsuzuje falešné či křivé obvinění či podnět, které byly vzneseny s úmyslem třetí osobě uškodit či jí způsobit újmu. Takové jednání je považováno za neetické a jako takové bude posuzováno.
Jaká opatření a instituty přijímáme, abychom předešli korupčnímu jednání?
Základní zásadou chování pracovníků, kterou společnost u svých zaměstnanců vyhledává a podporuje, je aktivní, čestný a svědomitý postoj k pravidlům, zákonům, nařízením a interním předpisům společnosti. Společnost přijímá v rámci preventivního předcházení vzniku nežádoucích situací opatření spočívající v dodržování zákonů a správných postupů, opatření v oblasti uzavírání smluv, opatření v oblasti hospodaření s majetkem společnosti, opatření v oblasti řídící, opatření v oblasti přijímání nových pracovníků a opatření v oblasti vzdělávání.
Konkrétně společnost zakotvila v rámci výše uvedeného do svých interních předpisů tato konkrétní opatření:
- stanovena povinnost pracovníků důsledně dodržovat předpisy a interní dokumentaci, zejména Etický kodex a Kodex chování ve vztazích s externími subjekty,
- zakotven účinný a fungující kontrolní systém, jehož smyslem a účelem je zpřehlednění a odhalení činností s potenciálem páchání korupce,
- stanovena povinnost pečlivě a svědomitě prověřovat obchodní partnery, stanoven kodex chování pro obchodní partnery,
- zavedena povinnost vykonávat namátkové kontroly pracovníků a pracoviště, systematické kontroly a dotazníky vyplňované pracovníky, pravidelné interní audity zaměřené na výsledky přijatých nápravných opatření a případná rizika,
- stanovena povinnost vedoucích pracovníků zaujímat motivující a vzorný postoj vůči svým podřízeným, při projevení korupce důsledná šetření, vyhodnocení a přijetí opatření či sankce.
Každý pracovník společnosti a zejména osoby, které jsou ve vedoucím postavení, aktivně propaguje a dodržuje protikorupční program. Každý pracovník je povinen dodržovat výše uvedená pravidla promítnutá v jednotlivých opatřeních, je povinen dodržovat veškeré zákony a právně závazné postupy, jakož i technické a obdobné podmínky. Každý vedoucí pracovník vystupuje při jednání se svými podřízenými motivujícím způsobem, důraz klade na plnění svých povinností čestně a svědomitě, zdůrazňuje a vynucuje význam ochrany majetku, jména, pověsti a renomé společnosti, klade důraz na důležitost dodržování etických zásad při výkonu veškerých pracovních činností a klade nejvyšší důraz na odhalení, prošetření a vyřešení všech podezření z výskytu korupce.
Jak společnost posuzuje fungování protikorupčního programu?
Náplní práce interních auditorů při hodnocení compliance programu, který probíhá minimálně jednou ročně, je mimo jiné také posouzení efektivity a správného fungování protikorupčního programu. Oblasti, ve kterých hrozí vysoké riziko vzniku korupčního jednání, jsou pravidelně prošetřovány s cílem vyhodnotit, zda existují skutečnosti nasvědčující výskytu korupčního jednání.
Bude-li výsledek interního auditu nebo pravidelných kontrol vyžadovat změnu či úpravu současného stavu věcí, bude tato neprodleně, operativně a aktivně provedena. Zakotvení správných a účinných nápravných opatření povede v budoucnu k omezení či odhalení případného neoprávněného protikorupčního jednání.
Vyhodnocování účinnosti Protikorupčního programu je zaměřeno na plnění jeho jednotlivých částí jak kvalitativně, tak kvantitativně, na účinnost tohoto plnění a na implementaci případných nápravných opatření.
Aktuální znění Protikorupčního programu je zveřejněno na webových stránkách společnosti www.army-military.com v záložce Compliance program.